Wlochy 22.05 – 1.06.2019 ( 11 dni ) Parafia pod wezwaniem Sw. Konstancji zaprasza na wyjatkowa pielgrzymke - Opiekun duchowy: Ks Proboszcz Ryszard Milek oraz Ks. Wikary Pawel Barwikowski.

 

Trasa jakiej jeszcze nie było: Watykan, Monopello ( chusta Swietej Weroniki), Lanciano ( Cud Eucharystyczny), Maryjne Loreto - Asyz – Sw Franciszek, Cascia – Sw. Rita, Roccaporena, Rzym Antyczny i Barokowy, Bazylika Sw Piotra, Bazyliki Patriarchalne, Monte Cassino, Neapol – O. Dolindo - „Jezu, Ty się tym zajmij”- Pompeje – Matka Boza Pomejanska – slynna Nowenna Pomejanska, slynne Sorrento, Ojciec Matteo Egzorcyzmuje z grobu, San Giovanni Rotondo – Swiety Ojciec Pio, Monte Sant Angelo – Swiety Michal Archaniol.

 

Program pielgrzymki:

22.05 - środa - wylot z CHICAGO z lotniska O’Hare do Rzymu.

23.05 - czwartek - przylot do RZYMU.

 

Transfer do hotelu w okolicy Rzymu, np. Castel Gandolfo/ Casstelli Romani. Spotkanie z naszymi pielgrzymami z naszych Rodzin - istnieje mozliwosc dolaczenia do naszej grupy osob z calej Polski.

24.05 - piatek- MONTE CASSINO - Polski cmentarz na Monte Cassino.

 

Na polskim cmentarzu na Monte Cassino oddamy hołd poległym żołnierzom gen. W. Andersa i zwiedzimy Klasztor Benedyktyński. Klasztor Monte Cassino jest jednym z najbardziej znanych opactw na świecie. W 529r. św. Benedykt wybrał to miejsce pod budowę klasztoru, który miał gościć towarzyszących mu mnichów. Klasztor powstał na terenach pogańskich, ale jak podają źródła, mnichom stosunkowo szybko udało się przekonać do siebie okolicznych mieszkańców żyjąc zgodnie z ich fundamentalną regułą zgromadzenia: „ora et labora” czyli „módl się i pracuj”. W Polsce, ale nie tylko w Chicago również pamietamy o tym miejscu - znane jest głównie z cmentarza polskich żołnierzy, którzy polegli tam podczas II wojny światowej. MITYCZNY NEAPOL-Po przybyciu do Neapolu nawiedzenie Kościoła Matki Bożej z Lourdes i Św. Józefa z grobem Ojca Dolindo. Krótki objazd miasta z przewodnikiem, które z powodów historycznych, artystycznych i politycznych od czasów średniowiecza uważane jest za jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Europy, z pałacem Królewskim, Castel dell`Uovo, Teatrem San Carlo, Galerią Umberto I, Via Orazio i wzgórzem Posillipo. Neapol - ubogi ksiądz Dolindo Ruotolo - ulica Salvator Rosa, 58, Neapol. Ks. Dolindo Ruotolo uczył innych pewnego rodzaju modlitwy pełnej zaufania do Jezusa, która jest skuteczna w każdym momencie zdenerwowania czy desperacji: Jezu, Ty sie tym zajmij ! Oto, jak ją wyjaśniał: Dlaczego zamartwiacie się i niepokoicie? Zostawcie Mi troskę o wasze sprawy, a wszystko się uspokoi. Zaprawdę powiadam wam, że każdy akt prawdziwego, ślepego i całkowitego oddania się Mnie rozwiązuje trudne sytuacje. Oddanie się Mnie nie oznacza zadręczania się, wzburzenia, rozpaczania, a później kierowania do Mnie modlitwy pełnej niepokoju, abym podążał za wami. Oddanie się, oznacza zamianę niepokoju na modlitwę. Oddanie się oznacza spokojne zamknięcie oczu duszy, odwrócenie myśli od udręki i poddanie się Mnie.

25.05 - sobota - Starożytne POMPEJE i SORRENTO.

 

Następnie pojedziemy do Pompejow, jednego z trzech miast rzymskich w prowincji cesarskiej Italia, które 24 sierpnia 79 roku n.e. zniszczył wybuch wulkanu Wezuwiusz. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, doskonale zakonserwował budowle i przedmioty, co pozwoliło poznać nam dość dokładnie wygląd rzymskiego miasta średniej wielkości i życie jego mieszkańców. Wizytę zaczniemy od nawiedzenia Bazyliki Matki Bożej Różańcowej, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Pompejańskiej, a następnie zwiedzimy starożytne miasto Pompeje. Matka Boża Pompejańska – obraz znajdujący się w ołtarzu głównym Bazyliki w Pompei we Włoszech. Obraz przedstawia Matkę Bożą siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. U Jej stóp klęczy po stronie lewej św.Dominik, a po prawej św. Katarzyna ze Sieny. Wokół głowy Matki Bożej znajduje się krąg z 12 gwiazd. Slynne SORRENTO, zatrzymamy się na centralnym placu- Piazza Tasso. Taurocza miejscowośc wypoczynkowa, która od 200 lat ściąga tutaj obcokrajowców z całej Europy i świata. Bywali tu Ibsen, Wagner, Nietzsche, Maksym Gorki. Sorrento - miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Neapol. Miejscowość, położona nad Zatoką Neapolitańską ( Morze Tyrreńskie ) naprzeciw Wezuwiusza, słynie z przepięknych widoków, stąd też cieszy się dużą popularnością wśród pielgrzymow.

26.05 – niedziela- O. Matteo (Serracapriola)

 

Ten mało znany zakonnik pochodził z niewielkiej włoskiej miejscowości Agnone leżącej w prowincji Isernia. Żył na przełomie XVI i XVII wieku. Swoją ogromną pokorą i nieustanną modlitwą uwalniał od działania złego ducha. Za jego życia odnotowano kilkaset takich przypadków. Zmarł 31 października 1616 roku, lecz wciąż egzorcyzmuje. Przy jego grobie nawet teraz 400 lat później – dochodzi do cudownych uzdrowień i uwolnień od dręczeń demonicznych. Do grobu o. Matteo przyjeżdżają pielgrzymi z całego świata. Jego kazania zebrane w trzech tomach przechowywane są w klasztorze kapucyńskim w Serracapriola. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny o. Matteo, który rozpoczął się w 1996 roku. W 2002 roku zebrane dokumenty przesłano do Stolicy Apostolskiej.

Dzisiejszy dzień dedykujemy również Sw. Ojcu Pio. SAN GIOVANNI ROTONDO to miasteczko rozsławione przez słynnego stygmatyka wyniesionego na ołtarze przez Jana Pawła II. W miasteczku znajduje się Bazylika i Klasztor gdzie mieszkał Sw. Ojciec Pio oraz założony przez świętego szpital – Dom Ulgi w Cierpieniu. Zobaczymy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Grób Św. Ojca Pio. San Giovanni Rotondo to również miejsca szczególnej posługi Swietego Ojca Pio, a także miejsca szczególnego kultu świętego zakonnika do którego przybywają niezliczone rzesze pątników by dziękować za łaski jakie za jego przyczyną otrzymali lub chcą otrzymać oraz prosić o jego wstawiennictwo u Boga. Modlitwa przy grobie świętego oraz zwiedzanie miejsc związanych z życiem i posługą św. Ojca Pio w tym miedzy innymi Stary Kościół i Krypta, cela i Muzeum.

27.05 - poniedzialek – MONTE SANT ANGELO – Swiety Michal Archaniol.

 

Monte Sant’Angelo, gdzie znajduje się jedno z najsłynniejszych w Kościele katolickim sanktuariów ku czci świętego Michała Archanioła. Tutaj w Grocie Św. Michała w V w. objawił się Michał Archanioł, który poświęcił to miejsce. Ku jego czci wzniesiono sanktuarium, jedyną świątynię nie poświęconą ludzką ręką… A do tego jest to miejsce trochę polskie, bo opiekunami sławnego sanktuarium są od kilkunastu lat polscy Michalici. Jest na półwyspie Gargano, 850 metrów n.p.m., pomiędzy San Giovanni Rotondo, a Manfredonią, stoi białe, kamienne miasto. Jest coś niezwykłego w tym miejscu, można by rzec anielskiego. Nic dziwnego, w końcu to góra św. Michała Archanioła – Monte Sant’Angelo. „Jest to najsławniejsza na całej Ziemi krypta św. Michała Archanioła, w której objawił się on ludziom. Pielgrzymie, padając pokornie na kolana, uczcij tę skałę. Bowiem miejsce, w którym się znajdujesz, jest święte” – podtrzymywana przez dwa anioły tablica wita pielgrzymów schodzących do groty. Jaką przeszłość kryją skały – świadkowie niezwykłych wydarzeń – w miejscu, które Bóg wybrał na kult św. Michała – stojącego najwyżej w anielskiej hierarchii. W 2011 roku sanktuarium św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo zostało wpisane na listę jako jedno z 7 miejsc składających się na obiekt z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. LANCIANO - Cud Eucharystyczny z Lanciano jest odpowiedzią Boga na wołanie człowieka, pragnącego głębszej wiary. Bo wiara jest darem, który rośnie razem z potrzebą ludzkiego serca. W Lanciano Jezus Chrystus odpowiedział na tę potrzebę otaczając Hostię na ołtarzu własnym, cielesnym sercem, a wino zamieniając w swoją ludzką krew.

28.05 - wtorek - Rano zwiedzanie - LORETO.

 

LORETO - jedno z najważniejszych na świecie Sanktuariów Maryjnych, w którym według legendy przechowywany jest nazaretański dom Maryi. Nawiedzenie Bazyliki Matki Bożej Loretańskiej z Domkiem Św. Rodziny z Nazaretu. W kaplicy znajduje się również tablica ufundowana w 1979 roku przez żołnierzy II Korpusu, na której można przeczytać: „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami” oraz „Na chwałę poległych z Pułku Ułanów Karpackich: Tobruk, Monte Cassino, Loreto, Ancona, Bolonia, 1940-1945”. Swiety Jan Paweł II, który podczas swojego pontyfikatu nawiedził to miejsce aż 4 razy i zostawił tu również złotą różę,tak mówił: „W Loreto tajemnica rzeczywistości Bożego Narodzenia i Świętej Rodziny staje się w pewnym sensie dotykalna, staje się doświadczeniem osobistym, wzruszającym i przemieniającym. Myśl o skromnym domku, w którym Słowo Wcielone żyło przez lata, przekonuje pielgrzyma, że Bóg naprawdę kocha człowieka takiego, jakim jest, że wzywa go, prowadzi, oświeca, przebacza mu i go zbawia.” MANOPELLO - Od 20 lat wielu wybitnych naukowców podejmowało się trudu wszechstronnych badań tajemniczej relikwii Oblicza Chrystusa z Manoppello. Ich wyniki stwierdzają, że obraz ten powstał w niewytłumaczalny dla nauki sposób. Na pewno nie został namalowany ludzką ręką, podobnie jak cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku czy wizerunek martwego ciała Chrystusa na Całunie Turyńskim. Najbardziej zadziwiającą cechą Oblicza z Manoppello jest przezroczystość płótna oraz fakt, że obraz jest doskonale widoczny zarówno z jednej, jak i drugiej strony – niczym na przeźroczu. Nie ma na nim żadnych pigmentów. Jest to niewątpliwie unikat w skali światowej. Dodatkową cechą obrazu z Manoppello jest jego zmienność, gdyż przy różnym świetle przyjmuje on inny wygląd. Wraz ze zmieniającym się oświetleniem zmienia się obraz, tak jakby żył. Jeśli patrzy się nań pod jasne światło, jest niewidoczny, ponieważ staje się przeźroczysty.„Chrześcijaństwo to nie forma kultury, ideologia albo jakiś system wzniosłych zasad czy wartości. Chrześcijaństwo to Osoba. Chrześcijaństwo to Obecność. Chrześcijaństwo to Oblicze: Jezus Chrystus!” (Jan Paweł II, Berno, 4 czerwca 2004roku).

29.05 -sroda – WATYKAN - Audiencja z Ojcem Swietym Franciszkiem - Plac św. Piotra w Watykanie.

 

ASYZ - to miasto Św. Franciszka . W Asyżu odwiedzimy Bazylikę Matki Bożej Anielskiej – kolebkę zakonu franciszkańskiego, Bazylikę i Klasztor Św. Franciszka -miejsce gdzie znajduje się grobowiec świętego oraz kościół Św. Klary z relikwiami świętej. Zobaczymy też Plac del Comune z portykiem Św. Minerwy. Prace przy budowie Bazyliki św. Franciszka rozpoczęto w 1228 r., dzień po jego kanonizacji. Budowa kościoła dolnego trwała dwa lata i w niej złożono ciało świętego. W 1239 r. zakończono wznoszenie bazyliki, konwentu i dzwonnicy. Gotycko-romański kościół zaprojektował zakonnik i architekt Eliasz Bonbarone. Upiększanie trwało wiele lat. W 1253 r., przed konsekracją bazyliki, zakończono je w kościele dolnym. Jego najważniejszym miejscem jest Kaplica Grobu św. Franciszka. Kolumnę - grobowiec otaczają umieszczone w niszach groby pierwszych czterech braci zakonu św. Franciszka, błogosławionych Leona, Masseo, Anioła i Rufina. Oprócz niej podziwiać można kaplice: św. Marcina, św. Stanisława Szczepanowskiego, św. Jana Chrzciciela, św. Szczepana, św. Wawrzyńca, św. Antoniego z Padwy, św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja z Bari. Kościół zdobiony jest licznymi freskami autorstwa: mistrza szkoły pizańskiej - Pisano, florenckiej - Cimabue, Giotto, rzymskiej - Torriti, Cavallini, Rusuti oraz sieneńskiej - Lorenzetti i Martini. Rozbudowa bazyliki miała miejsce w XIV i XV wieku. Ostateczny kształt został nadany w latach 1474 - 1476. 25 marca 1754 roku papież Benedykt XIV nadał jej tytuł bazyliki patriarchalnej oraz kaplicy papieskiej. Podnosząc do godności bazyliki większej, jednocześnie włączył ją do grona świątyń o największej randze w całym Kościele. Jest ona też najważniejszym kościołem franciszkańskim. Stanowi symbol jedności rodziny franciszkańskiej, do której należą trzy zakony: franciszkanie, klaryski i franciszkanie świeccy. 8 września 1997 r. trzęsienie ziemi poważnie uszkodziło bazylike.Bazylika została zbudowana na Wzgórzu Piekielnym (nazwa związana jest z wykonywanymi na nim wyrokami śmierci). Dzień po kanonizacji św. Franciszka, 17 lipca 1228 r., papież Grzegorz IX poświęcił miejsce budowy i zmienił nazwę na Wzgórze Rajskie. W 2000 r. Bazylika i inne zabytki franciszkańskie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

30.05 – czwartek -Asyz- CASCIA ze słynnym Sanktuarium Świętej Rity- patronki spraw trudnych i beznadziejnych .

 

W Bazylice Św. Rity zobaczymy sarkofag z Jej nienaruszonym ciałem. Następnie odwiedzimy dom Św. Rity w ROCCAPORENA, wraz z ogrodem cudów.- Sw. Rita- święta od spraw trudnych i beznadziejnych. W Cascia w intencjach nadsyłanych przez Jej Czcicieli 22 dnia każdego miesiąca intencje są zawierzane Bogu we Mszy świętej o św. Ricie. 22 dzień miesiąca upamiętnia dzień jej narodzin dla Nieba (odeszła do Pana 22 maja 1457 roku). Roccaporena- W 1381 roku w Roccaporena urodziła się włoska mistyczka św. Rita z Cascii. W 1939 założono w miejscowości stowarzyszenie „Opera di S. Rita”, zjamujące się propagowaniem znajomości miejsc związanych z życiem świętej i obsługą przybywających do Roccaporena pątników. Bazylika Sw. Piotra i Bazyliki Patriachalne.

31.05 – piątek – RZYM ANTYCZNO – BAROKOWY.

 

Zobaczymy Koloseum – symbol cesarskiego Rzymu, Forum Romanum- centrum politycznego i towarzyskiego życia starożytnego Rzymu, Kapitol, Fori Imperiali, Panteon- świątynię wszystkich bogów oraz najpiękniejsze place, fontanny i najbardziej znane rzymskie ulice : Plac Hiszpański ze słynnymi schodami, Plac Navony z fontanną 4 Rzek, Fontannę di Trevi rozsławioną przez film Felliniego Dolce Vita z Anitą Ekberg , via del Corso- centralną ulicę Rzymu z barokowymi kamienicami, via Condotti z luksusowymi butikami. Przy via Condotti znajduje się też słynna Caffe Greco z 1760 r., gdzie bywali m.in. Mickiewicz, Słowacki i Sienkiewicz.

01.06-sobota – Transfer na lotnisko. Wylot z Rzymu do CHICAGO.

 

 

* Cena pielgrzymki $2795 obejmuje:
      www.gopielgrzymki.com
 • Zakwaterowanie - hotele wszystkie 4 gwiazdkowe
 • Wyzywienie - sniadania wzmocnione i obiadokolacje
 • Napoje do posilkow: 1/4 but. wina, ½ wody, kawa/os
 • Podatek miastowy
 • Przelot miedzynarodowy w obie strony
 • Przejazdy autobusem na calej trasie
 • Opieka pilota i przewodnika w jez. polskim
 • Lokalnych przewodnikow: Rzym, Pompeje, Neapol, Asyz
 • Bilety wstepow do miejsc zwiedzanych
 • Podatki miastowe dla hoteli
 • Sluchawki na zwiedzanie
 • Rezrwacje Mszy Swietych

 

 

* Cena nie obejmuje:

 • Ubezpieczenia
 • Napiwkow

 

Przy zapisie wymagana jest kopia paszportu oraz depozyt $1000.

 

Zastrzegamy mozliwosc zmian w programie oraz godzin przelotow.